МЕДИЈАЦИЈА
1. ПОЈАМ МЕДИЈАЦИЈЕ
Медијација је поступак алтернативног решавања спорова, у коме стране желе да спорни однос реше мирним путем уз помоћ једног или више посредника-медијатора који кроз договарање и преговарање помажу странкама да постигну заједничко решење и дођу до споразума који ће решити њихове спорне односе и бити прихватљив за обе стране.
2. ЗАШТО МЕДИЈАЦИЈА ?
Зато што је медијација поверљива, непристрасна, добровољна, омогућава странама да реше проблем договором , у складу са својим интересима, јефтинија је од судског поступка, мање је стресна него одлазак у суд, решава спор брже него у судском поступку, мање је формална од судског поступка.
Шта је посредовање (медијација) ?
Посредовање је поступак мирног вансудског решавања спорног односа, у којем стране добровољно настоје да спорни однос реше путем преговарања, уз помоћ једног или више посредника(медијатора) који као неутрално и непристрасно лице, коришћењем посебних техника и усмеравањем комуникације између сукобљених страна, помаже у преговорима чији је циљ постизање заједнички прихватљивог споразума о решавању сукоба или спора. Поступак је непристрасан, поверљив, добровољан и неформалан.
Када се примењује медијација ?
Медијација може бити примењена у било којој фази решавања насталог спора у имовинско правним споровима физичких и правних лица, привредним, управним и кривичним стварима, у којима стране могу слободно да располажу својим захтевима, и то како је пре обраћања супротстављених страна суду, тако и после од почињања поступка пред судом, али само ако обе стране то предложе, јер је поступак медијације заснован на начелима добровољности, једнакости и равноправности.
Зашто се определити за поступак посредовања?
1. Стране саме одлучују да ли ће да учествују у поступку посредовања и слободне су да једнострано изађу из поступка посредовања без икаквих последица.
2. Посредник не намеће решење спора странама, већ им помаже да оне саме до решења спора дођу.
3. Посредовање пружа могућност да из овог поступка све стране изађу задовољне.
4. За разлику од судског поступка у поступку посредовања могуће је расправљати и о емоционалним и ирационалним разлозима уласка у спор.
5. Стране нису ограничене да расправљају само о предмету судског спора.
6. Споразум о решавању спора посредовањем може имати снагу извршне исправе, тако да није неопходно да стране спор решавају пред судом.
7. Поступак посредовања је хитан, спровешће се без одлагања, у најкраћем могућем времену.
8. Посредовање у решавању спорова је јефтиније од судског поступка.
Покретање поступка посредовања (медијације)
Поступак посредовања се покреће закључењем споразума о приступања посредовању. Стране и посредник закључују споразум о приступању посредовању у писаној форми којим потврђују избор посредника, одређују међусобна права и обавезе у складу са начелима посредовања, утврђују трошкове посредовања и друга питања од значаја за спровођење посредовања.
Избор посредника(медијатора)
Поступак посредовања спроводи један или више посредника, које стране споразумно одреде. Стране могу да затраже да посредника одреди суд или други орган пред којим се води поступак. Јединствени регистар посредника води се за целу територију Републике Србије, а исти се може погледати на овом линку https://www.mpravde.gov.rs/intermediaries.php
Послови руковођења Инфо службом за подршку алтернативним начинима решавања спорова у оквиру Основног суда у Старој Пазови поверени су судији Биљани Тешић а у судској јединици у Инђији судији Грбовић Биљани, судијским помоћницима Хаџић Александри у Основном суду у Старој Пазови и Пекић Дајани у судској јединици у Инђији.